Bendra tyrimų rinka Lietuvoje 2013 m. augo sparčiausiai iš visų Baltijos šalių – apie 3,6%, ir pasiekė daugiau kaip 38 mln. Lt. 2013 m. Latvijoje tyrimų rinka ūgtelėjo kiek daugiau nei 1%, o Estijoje šiek tiek smuko – 0,4%.

Originaliems prekių ženklams – dviguba apsauga

„Nors ir matome simbolinį augimą Lietuvoje, įvertinus infliaciją šalyje, rinka stoviniuoja vietoje – vis dar nesugebame abiem kojomis išlipti iš duobės“, – teigia Artūras Urbonavičius, Lietuvos rinkos ir socialinių tyrimų asociacijos (LRSTA) prezidentas ir bendrovės „Nielsen“ prekybos analitikos vadovas Rytų Europai.

Pasak jo, negerai, kad viešųjų konkursų rezultatus nulemia mažiausios kainos kriterijus. Juos neretai laimi bendrovės, kurių veikla kelia pagrįstų abejonių.

„Kai kurių rinkos dalyvių skaidrumas darosi vis didesnis skaudulys. Negalima atlikti kokybiškų tyrimų už kelis kartus mažesnę kainą

 Artūras Urbonavičius, Lietuvos rinkos ir socialinių tyrimų asociacijos (LRSTA) prezidentas ir bendrovės „Nielsen“ prekybos analitikos vadovas Rytų Europai. Nuotrauka: Juditos Grigelytėsnei konkurentai. Tad šiemet asociacija didžiausią dėmesį skirs viešųjų pirkimų taisyklėms ir jų laikymuisi griežtinti. Svarbu, kad visų konkursuose dalyvaujančių įmonių veikla atitiktų pasaulinių tyrimų standartus ir ESOMAR („The European

Society for Opinion and Marketing Research“) veiklos kodeksą“, – kalba p. Urbonavičius.

Yra kur augti

Asociacija skaičiuoja, kad Lietuvoje vidutiniškai vienam žmogui per metus tenka apie 12 Lt rinkos tyrimų sumos. Pagal šį rodiklį gerokai atsiliekame nuo kitų valstybių – Vokietijoje atitinkamai tam išleidžiama apie 105 Lt, Jungtinėje Karalystėje – net 207 Lt.

„Tad turime kur augti. Juolab kad šie metai prasidėjo tikrai aktyviau, daugiau sulaukėme vietos prekių ženklų užsakymų. Tačiau pastarųjų mėnesių įvykiai vėl grąžina nerimą“, – kalba p. Urbonavičius.

LRSTA šiuo metu priklauso dvylika įmonių, kurios apima apie 96% visos tyrimų rinkos Lietuvoje.

Europos tyrimų industrijos rinka pernai siekė apie 39 mlrd. Lt, o tai sudarė 40% pasaulio tyrimų rinkos apimties. Sparčiausiai Europoje auga Ukrainos, Švedijos, Airijos, Vokietijos tyrimų rinkos.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ rugsėjo 10 d.

Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų. Plačiau: http://vz.lt/static/citavimas Pasidalink:    Share on facebook

 

vz.lt